Remnant (39 x 105 cm) - echino laminate canvas fabric with stripes in brown
Remnant (39 x 105 cm) - echino Laminate Fabric with brown stripes
canvas laminate fabric with stripes in natural color and brown, with triangles, with silver metallic embellishment
very high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 45% cotton, 55% linen + PVC |
| Fabric Type | smooth laminate canvas fabric |
| Pattern Size | width of a thicker stripe: ca. 2cm (0.8") |
| Fabric Width | 105 cm (41,3") |
| Unit Length | 39 cm (0,43 yards) |
| Weight | 403g/m² |
| Feature | water resistant, cotton fabric with laminate coated |
| Feature | with silver metallic embellishment |
| Quality Standard | This fabric is BPA and lead free and therefore child safe |
| Designer | echino by Etsuko Furuya |
| Brand | Echino |
Unit Length
- 1 fabric unit is 39 cm (0,43 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- very suitable for totes, raincoats, baby bibs, playmats, table cloths, outdoor projects and more
- Please be aware that we cannot roll the laminates. They are folded at least once when shipped.
- Fabric is not completely laminated, laminate coating almost reaches the fabric edge
- wipe clean with warm water
- line dry
- do not iron


| Categories: | Remnants |
| Material: | Laminate |
| Color: | BrownNatural-color |
| Pattern: | StripesTriangles |
| Feature: | Metallic |
| Usage: | Chair coversFurniture UpholsteryHome TextilesRaincoatsTable cloth |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |
laminated fabric from Japan by Etsuko Furuya with stripes, triangles, metallic embellishment
241730











Remnants



