Remnant 28 cm - tomato fabric by Timeless Treasures
Remnant 28 cm - Tomato Fabric
cotton fabric with red tomatoes
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of one of the bigger tomatoes: ca. 7cm (2.8") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 28 cm (0,31 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Collection | Foodie |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 28 cm (0,31 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Red |
| Pattern: | Food/Drinks |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with tomatoes, Collection: Foodie
225938

Remnants














