Remnant (44 x 112 cm) - black fabric with cow skull animal longhorn by Timeless Treasures
Remnant (44 x 112 cm) - Cow Skull Fabric
black cotton fabric with cow skulls, with feathers etc.
very high quality fabric, typical great Timeless Treasures quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest skull: ca. 12cm (4.7") |
| Pattern Repeat | ca. 29.6cm (11.7") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 44 cm (0.48 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Collection | Novelty-Adult |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 44 cm (0.48 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Animals/Animal PrintBones/Skeletons/Skulls |
| Animal: | Other Animals/Insects |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric from the USA with skulls, Collection: Southwest
228085











Remnants



