Fat Quarter (50 x 54 cm) - Quilting Treasures white fabric with square
Fat Quarter (50 x 54 cm) - White Fabric with Colorful Squares
This white fabric features lots of colorful fabric squares in lime green, pink, grey, blue, purple and more. It's a super cute print that will certainly inspire you to whip out your sewing tools and get cracking on your next sewing project!
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest square: ca. 3.5cm (1.4") |
| Pattern Repeat | ca. 30.5cm (12") |
| Fabric Width | 54 cm (21.3") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Designer | Leslie Moak Murray |
| Collection | Crafty for Crafting |
| Brand | Quilting Treasures |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 54 cm (21.3")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash cold (30°C), wash with like colours, only non-chlorine bleach
- tumble dry medium
- use warm iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | White |
| Pattern: | Squares |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

fabric with colorful squares and mini dots
230994











Remnants



