Remnant (31 x 147 cm) - solid dark chartreuse Avalana Velour Corduroy knit fabric by Stof Fabrics
Remnant (31 x 147 cm) - Chartreuse Velour Corduroy Knit Fabric by Stof Fabrics
solid color velour corduroy fabric in dark chartreuse
| Material | 80% cotton, 20% polyester |
| Fabric Type | Soft velour fabric |
| Fabric Width | 147 cm (57.9") |
| Unit Length | 31 cm (0.34 yards) |
| Weight | 250g/m² |
| Feature | Stretchable! |
| Quality Standard | This fabric meets the Oeko-Tex Standard |
| Shrinkage | 5% |
| Collection | Avalana Velour Corduroy |
| Brand | Stof Fabrics |
Unit Length
- 1 fabric unit is 31 cm (0.34 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- Be aware: this fabric may shrink up to 5% while washing!
- Please order a bit more than you need and
- pre-wash the fabric before cutting!
- machine wash cold (30°C)





| Categories: | Remnants |
| Material: | KnitVelour Corduroy |
| Color: | Chartreuse |
| Pattern: | Solid |
| Feature: | Extra WideOeko-tex |
| Usage: | CardigansDressesFurniture UpholsteryJerseysShortsTrousers |
| Fabric Origin: | Scandinavian Fabrics |

soft striped knit fabric in a solid color, Oeko Tex, extra wide
255139











Remnants



