Remnant (46 x 112 cm) - Timeless Treasures fabric rainbow swirls spirals all over
Remnant (46 x 112 cm) - Multicolor Abstract Art Fabric by Timeless Treasures
gorgeous cotton fabric packed with spirals and swirling motifs in all colors of the rainbow
very high quality fabric, typical Timeless Treasures great quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 30.6cm (12") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 46 cm (0.50 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 46 cm (0.50 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Swirls/Squiggles |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

multicolor swirling pattern cotton fabric from the USA, Collection: Butterfly Magic, Designer: Chong-a Hwang
255703











Remnants



