Remnant (50 x 114 cm) - blue fabric with skeletons celebrating
Remnant (50 x 114 cm) - Skeleton Fabric
Made in Japan
blue cotton fabric with colourfully dressed, dancing and guitar-playing skeletons
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the big guitar: 9cm (3.5") |
| Fabric Width | 114 cm (44.9") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | folklorico |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Bones/Skeletons/Skulls |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

skull fabric Fiesta De Los Muertos USA with colourfully dressed skeletons, sugar skull
258901, LOC: A03-06 R-2





























Remnants



