Remnant 40 cm - colorful Robert Kaufman hummingbird and flower fabric
Remnant 40 cm - Flower & Hummingbird Fabric
colorful cotton fabric with flowers, hummingbirds, butterflies
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest bird: ca. 7.2cm (2.8") |
| Pattern Repeat | ca. 59cm (23.2") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Weight | 146g/m² |
| Unit Length | 40 cm (0.44 yards) |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Lynnea Washburn |
| Collection | Vibrant Garden |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 40 cm (0.44 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Animals/Animal PrintFlower/Leaf/Plants |
| Feature: | Digitally Printed |
| Animal: | BirdsButterflies |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

flower and bird fabric, Design: Lynnea Washburn, Collection: Vibrant Garden
224824











Remnants



