Remnant 31 cm - Quilt Gate fabric with Japanese flowers and metallic embellishment
Remnant 31 cm - Quilt Gate Japanese Flower Fabric with metallic embellishment
brown, dark brown-grey cotton fabric with flowers, with gold metallic embellishment
very high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flower: ca. 8.5cm (3.3") |
| Pattern Repeat | ca. 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 110cm (43.3") |
| Weight | 130g/m² |
| Unit Length | 31 cm (0.34 yards) |
| Feature | with gold metallic embellishment |
| Brand | Cosmo |
Unit Length
- 1 fabric unit is 31 cm (0.34 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), delicate cycle
- tumble dry, low temperature
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Feature: | Metallic |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

fabric from Japan with flowers, Japanese design
225200











Remnants



