Remnant (25 x 112 cm) - tiny white polka dot fabric by Timeless Treasures in black
Remnant (25 x 112 cm) - Tiny White Dot Fabric by Timeless Treasures
black fabric with mini white dots
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the dot: ca. 0.2cm (0.1") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 25 cm (0.27 yards) |
| Weight | 143g/m² |
| Collection | Spin Basic |
| Brand | Timeless Treasures |
Unit Length
- 1 fabric unit is 25 cm (0.27 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, wash fabrics with metallic highlights on gentle cycle
- tumble dry low
- use cool iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Black |
| Pattern: | Circles/Dots/Spots |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

spot fabric from the USA with mini circles, bubbles
239151
















