Remnant (22 x 114 cm) - black Alexander Henry herb leaves fabric
Remnant (22 x 114 cm) - Leaf Fabric
Made in Japan
black cotton fabric with green leaf pattern
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the leaves: ca. 11cm (4.3") |
| Pattern Repeat | 60cm (23.6") |
| Fabric Width | 114 cm (44.9") |
| Unit Length | 22 cm (0.24 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | Herb |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 22 cm (0.24 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlackGreen |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
black flower fabric from thze USA with green leaf pattern
247403











Remnants



