Remnant 37 cm - blue yellow Kokka fabric flower dot grid pattern
Remnant 37 cm - Pattern Fabric
colorful cotton fabric with blue, light blue, dark blue, yellow, light cream dots, flowers, grid patterns etc.
very high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flower: ca. 4.1cm (1.6") |
| Fabric Width | 112cm (44") |
| Unit Length | 37 cm (0,40 yards) |
| Weight | 180g/m² |
| Brand | Kokka |
Unit Length
- 1 fabric unit is 37 cm (0,40 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- tumble dry medium
- use warm iron
| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Blue |
| Pattern: | Circles/Dots/SpotsFlower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |
colorful Japanese fabric with flowers, dots, grid patterns etc.
225832











Remnants



