Remnant 47 cm - cute colourful owls fabric What a Hoot USA designer
Remnant 47 cm - colourful owls fabric
colourful cotton fabric with many colourful cute owls
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the owls: ca.5cm (2") |
| Pattern Repeat | 30cm (11.8") |
| Fabric Width | 114cm (45") |
| Unit Length | 47 cm (0,51 yards) |
| Collection | What a Hoot |
| Brand | Classic Cotton |
Unit Length
- 1 fabric unit is 47 cm (0,51 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), only non-chlorine bleach
- tumble dry medium
- use warm iron







| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Animals/Animal Print |
| Animal: | Owls |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

kawaii owl fabric by Exclusively Quilters with many colourful owls on twigs
226227











Remnants



