Remnant (46 x 107 cm) - pink Hello Kitty striped strawberry laminate fabric with double border
Remnant (46 x 107 cm) - Pink Hello Kitty Strawberry Laminate Fabric
pink laminated fabric with Hello Kitty, stripes, strawberries, double border etc.
| Material | 100% cotton + PVC |
| Fabric Type | strong laminate oxford fabric |
| Pattern Repeat | ca. 61.5cm (24.2") |
| Fabric Width | 107 cm (42,1") |
| Unit Length | 46 cm (0,50 yards) |
| Weight | 393g/m² |
| Feature | water resistant, cotton fabric with laminate coating |
| Licensed | original licensed Hello Kitty fabric |
| Quality Standard | This fabric is BPA and lead free and therefore child safe |
| Brand | Hello Kitty |
Unit Length
- 1 fabric unit is 46 cm (0,50 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- very suitable for totes, raincoats, baby bibs, playmats, table cloths, outdoor projects and more
- Please be aware that we cannot roll the laminates. They are folded at least once when shipped.
- Fabric is not completely laminated, laminate coating almost reaches the fabric edge
- wipe clean with warm water
- do not iron





| Categories: | Remnants |
| Material: | Laminate |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Animals/Animal PrintCharactersFood/Drinks |
| Feature: | Double Border |
| Animal: | Cats |
| Usage: | Furniture UpholsteryHome TextilesRaincoatsTable cloth |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

laminated fabric with cat character, by Sanrio
240032












Remnants



