Remnant (12 x 112 cm) - Baby Pink solid Kona fabric Robert Kaufman USA
Remnant (12 x 112 cm) - Solid Fabric
light pink cotton fabric
very high quality fabric, typical great Robert Kaufman quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 12 cm (0.13 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Quality Standard | Kona Cotton Solid fabrics are Oeko-Tex Certified |
| Collection | Kona Cotton |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 12 cm (0.13 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Pink |
| Pattern: | Solid |
| Feature: | Oeko-tex |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

single-coloured cotton fabric, KONA COTTON - Solid Robert Kaufman fabric
248338












Remnants



