Remnant (26 x 114 cm) - red Alexander Henry Japanese flower fabric with gold
Remnant (26 x 114 cm) - Japanese Flower Fabric
Made in Japan
red cotton fabric with Japanese cherry blossoms & gold embellishments
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the flowers: ca. 3cm (1.1") |
| Pattern Repeat | attern repeat 62.5cm (24.6") |
| Fabric Width | 114 cm (44.9") |
| Unit Length | 26 cm (0.28 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | Indochine |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 26 cm (0.28 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Red |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |
Asia fabric 'Golden Garden' with Japanese sakura, cherry blossoms & gold embellishments
255244













Remnants



