Fat Quarter (50 x 56 cm) - light cream ice cream fabric by Robert Kaufman
Fat Quarter (50 x 56 cm) - Light Cream Ice Cream Fabric
You'll definitely want to smile just by looking at this adorable dessert fabric. Featuring smiley ice cream cones in a wide array of colors such as pink, blue, lime green, yellow, and more, this fabric is ideal for kids and/or anyone with a sweet tooth!
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the tallest ice cream: ca. 4.4cm (1.7") |
| Pattern Repeat | ca. 15.4cm (6.1") |
| Fabric Width | 56 cm (22.1") |
| Unit Length | 50cm (0.54 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Printing Method | This fabric is digitally printed and is highly detailed |
| Designer | Hello! Lucky |
| Collection | Hello Lucky |
| Brand | Robert Kaufman |
Fat Quarter Size
- 1 fabric unit is 50cm x 56 cm (22.1")
- All fat quarters are pre-cut! Each piece is a separate unit.
- e.g. if you order 3 fat quarters, they will be shipped as 3 individual pieces of fabric, not 1 continuous piece!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron






| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Cream |
| Pattern: | Food/Drinks |
| Feature: | Digitally Printed |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

dessert fabric, food, Design: Hello! Lucky, Collection: Hello Lucky
231688











Remnants



