Remnant (45 x 110 cm) - colorful cartoon cats on a train oxford fabric by Kokka
Remnant (45 x 110 cm) - Animal and Transport Oxford Fabric
colorful oxford cloth fabric with cats, dogs, bears, train etc., in peach, light purple, brown etc.
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth oxford cloth fabric |
| Pattern Repeat | ca. 20cm (7.9") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 45 cm (0.49 yards) |
| Weight | 240g/m² |
| Collection | Story of Animals |
| Brand | Kokka |
Unit Length
- 1 fabric unit is 45 cm (0.49 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- tumble dry medium
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Usage: | BlazerButton Down Polo ShirtsDressesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

animal fabric from Japan, with felines and transport, Story of Animals
234354











Remnants



