Remnant (38 x 114 cm) - beige Alexander Henry tattoo paintings fabric natural
Remnant (38 x 114 cm) - Skull Fabric
Made in Japan
beige cotton fabric with skulls, stars, roses, dice, sharks, snakes, hearts, butterflies, birds, scorpions etc.
very high quality fabric, typical great Alexander Henry quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Size | size of the 'skull with sword' design: ca. 14cm (5.5") |
| Pattern Repeat | attern repeat 30.5cm (12") |
| Fabric Width | 114 cm (44.9") |
| Unit Length | 38 cm (0.42 yards) |
| Weight | 140g/m² |
| Collection | Nicole's Prints |
| Brand | Alexander Henry |
Unit Length
- 1 fabric unit is 38 cm (0.42 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron

beige skull fabric 'Tattoo' from the USA with skulls, stars, roses, dice, sharks etc.
252963


















