Remnant (50 x 112 cm) - Michael Miller purple gradient prism shape gold cotton fabric
Remnant (50 x 112 cm) - Ombre Purple Geometric Prism Pattern Fabric
graphic prism design with color gradient in violet shades, fractal cotton fabric, with golden metallic accents
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 19cm (7.4") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 149g/m² |
| Brand | Michael Miller |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), wash with like colours, no bleach
- tumble dry medium, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | GoldPurple |
| Pattern: | Ornament Design |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

ombre geometric design in shades of violet with golden metallic details, USA fabric, Collection: Refractions
253986











Remnants



