Remnant (20 x 110 cm) - storefront Kokka Japanese fabric
Remnant (20 x 110 cm) - Stunning Storefront Kokka Fabric
digital print
cotton fabric with colorful storefront design
very high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton printed sheeting fabric |
| Pattern Size | height of the street lamp outside the blue store: ca. 10cm (3.9") |
| Pattern Repeat | ca. 30.6cm (12") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 20 cm (0.22 yards) |
| Weight | 180g/m² |
| Brand | Kokka |
Unit Length
- 1 fabric unit is 20 cm (0.22 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash warm (40°C), no bleach
- tumble dry medium
- use warm iron



| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | Multi/Rainbow |
| Pattern: | Buildings/Houses |
| Usage: | BeddingsDressesLiningsPillow casesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

fabric from Japan with storefront design
237856


























Remnants



