Remnant (18 x 110 cm) - natural color Canvas fabric from Japan with navy blue and mustard yellow flo
Remnant (18 x 110 cm) - Navy Blue and Mustard Yellow Flower Canvas Fabric from Japan
natural color canvas fabric with mustard yellow, navy blue flowersvery high quality fabric, typical perfect Japanese quality
| Material | 85% cotton, 15% linen |
| Fabric Type | strong canvas fabric |
| Pattern Size | size of the biggest flower: ca. 9cm (3.5") |
| Pattern Repeat | ca. 20.5cm (8.1") |
| Fabric Width | 110 cm (43.3") |
| Unit Length | 18 cm (0.20 yards) |
| Weight | 200g/m² |
| Brand | Kobayashi |
Unit Length
- 1 fabric unit is 18 cm (0.20 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C)
- do not tumble dry
- iron as necessary




| Categories: | Remnants |
| Material: | Canvas |
| Color: | Natural-color |
| Pattern: | Flower/Leaf/Plants |
| Usage: | BagsCurtainsFurniture UpholsteryHome decorHome Textiles |
| Fabric Origin: | Japanese Fabrics |

Japanese canvas fabric by Cotton Kobayashi, with flowers
252108











Remnants



