Remnant (50 x 112 cm) - green aliens on black cotton fabric by Robert Kaufman
Remnant (50 x 112 cm) - Green Aliens Fabric by Robert Kaufman
cotton black background with green alien heads; ET, space
| Material | 100% cotton |
| Fabric Type | smooth cotton fabric |
| Pattern Repeat | ca. 15cm (5.9") |
| Fabric Width | 112 cm (44.1") |
| Unit Length | 50 cm (0.55 yards) |
| Weight | 146g/m² |
| Collection | Area 51 |
| Brand | Robert Kaufman |
Unit Length
- 1 fabric unit is 50 cm (0.55 yards).
- This is the last piece available for this fabric!
- machine wash cold (30°C), wash dark colors separately, no bleach
- tumble dry low, remove promptly
- use warm iron




| Categories: | Remnants |
| Material: | Cotton |
| Color: | BlackGreen |
| Pattern: | Stars/Outer Space |
| Usage: | DressesShirtsShortsSkirts |
| Fabric Origin: | USA Fabrics |

green aliens on black, Collection: Area 51
255887











Remnants



